Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalvárie u Miličína

 V srdci České Sibiře, takřka na severozápadním okraji městečka Miličína, nad státní silnicí z českého jihu k Praze vedoucí, vypíná se do výše 696 m n.m. táhlý, dnes z větší části zalesněný, vrch Kalvarie.

Jeho temeno zdobí pěkná barokní kaplička, k níž vede po úbočí z Miličína křížová cesta.

Podle pamětí starých rodáků bývala Kalvarie porostlá jen nízkou travou, na níž se pásávaly ovce, kdysi v kraji hojně chované.

V mohutných vrstvách obnažených rulových skal východní části temene Kalvarie vytvořila rušivá činnost vody a vzduchu několik opravdu pozoruhodných útvarů, které obyvatelé kraje velmi případně pojmenovali. Kromě "Skal u jezírka", poutá pozornost návštěvníků mohutný útes zvaný "Petrovská skála", dále "Miličínský štít" a hlavně "Miličínský lev", bizarní to skupina, upomínající na ležícího lva a nejkrásnější ze všech.

Skalní útvary miličínské Kalvarie nemají v České Sibiři obdoby. Je od nich nezapomenutelný pohled do lesnatého jihočeského kraje, na památný Blaník, kopce středních Čech a Českomoravské vysočiny, i na modravá pásma Šumavy, byť dnes místy poněkud zastíněný na úbočí dorůstajícím smrkovým lesem.

Převzato ze stránek Muzeum České Sibiře

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář