Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na první pohled Vás upoutá čedičový kopec Vyskeř nad obcí stejného jména a na něm kaple sv. Anny z roku 1830. Ke kapli vede od kamenného kostela Nanebevzetí Panny Marie v obci křížová cesta se 14 zastaveními. Ty tvoří pískovcové sloupy s obrázky postavené v roce 1825 a v roce 1999 zrekonstruované.

      

 
 

 

Cesta zřejmě kdysi byla upravená a od místa, kde se napojuje na okruh křížové cesty, vedly k vrcholu kamenné schůdky - dnes již spíše náznakové než skutečné. No, není divu, že člověk na vrchol dorazí pěkně pod parou ... Naštěstí je tu ticho a klid a dá se tu tedy u kapličky posedět a odpočinout. Kopeček byl zalesněn zásluhou řídícího učitele ... jak se můžete dočíst výše. Což asi moc neoceníte ... především, co se týče rozhledu. Naštěstí je tu pětice průseků otvírající cestu pohledu na Trosky, k Sobotce na Humprecht i na stranu k Turnovu. Pět průseků ... symbol pentagramu, podtrhující magičnost místa? Ale to už snad nechávám příliš pracovat fantazii ....

 

        

    

     

       

 
 
 

Pokud byste si chtěli projít celou křížovou cestu, nesmíte se nechat zlákat cestou, která vede od tří velkých kamenných křížů rovnou k vrcholu - původní křížová cesta vede dále kolem kopce až k Božímu hrobu, který je pod kaplí zhruba směrem ke Kosti - je tu krásná čedičová skála a v ní umělá jeskyně s hrobem. Odsud vedly zřejmě schody nahoru ke kapli, ty jsou ale dnes poněkud v troskách.


Převzato ze stránek

Stránky s nádechem tajemna

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář